21. 4. 2023 – Dětské dopravní hřiště v Jihlavě
Po podzimní návštěvě DDH nadešel tentokrát den D a my jsme se vydali do učebny dopravní výchovy skládat zkoušky pro získání průkazu cyklisty. Pan učitel Robin Moravec nám nejprve znovu trpělivě zopakoval vše důležité pro zdárné řešení testů. Ptal se nás na vše, co jsme si z minulé návštěvy zapamatovali. Důležitým tématem byla opět povinná výbava kola, dopravní značky, situace na křižovatkách atd. Po teoretické přípravě jsme měli na samotnou zkoušku dostatek času i možnost se zeptat na případné nejasnosti. Pak už následovaly praktické jízdy na kolech či koloběžkách v areálu dopravního hřiště.
Počasí jsme měli přímo jako na objednávku, takže nás to všechny táhlo ven na sluníčko. Za praktickou část, tedy za jízdu a dodržování předpisů, jsme dostali obrovskou pochvalu. Po několika drobných dopravních přestupcích v úvodu jízd došlo k rychlému pochopení pravidel a pak už se jezdilo bezchybně.
Z celkového počtu účastníků (17 žáků) průkaz cyklisty získalo 7 úspěšných řešitelů testu. Těm, kterým se to tentokrát nepovedlo, to nemusí být líto. Pan učitel dětem vysvětlil, že si test mohou přijet kdykoliv zopakovat a pozval je na návštěvu DDH kdykoliv v provozní době pro veřejnost.
17. 4. – 21. 4. 2023 – Aprílový týden aneb Každý den jiná legrace
Týden od 17. do 21. dubna byl na 1. stupni celý aprílový. Každý den jsme si udělali nějak tematicky zajímavý.
Pondělí byl Den žvýkaček alias Den přežvýkavců. Děti si povolených žvýkaček užívaly natolik, že se denní spotřeba kusů žvýkací gumy šplhala až na dvojciferné číslo. Však na ty velké bubliny u pusy je potřeba nějakého materiálu!
V úterý přišly děti oblečené ve své oblíbené barvě. Den jsme si nazvali Den barevných jedináčků, dvojčat, trojčat…
Středa byla Dnem vtipných čepic. A tak jsme měli ve vyučování pilota, kašpárka, čaroděje, žábu, švestku, fotbalisty v kšiltovkách, dovolenkáře v plážových kloboučcích a slamnících, či zimomřivce v kulichu…
Čtvrtek byl Dnem bez aktovek. Učení s sebou děti musely mít, protože se celý týden normálně a běžně samozřejmě učilo. V čem všem se dají školní pomůcky do třídy dopravit, tak na to se podívejte do fotogalerie. To budete koukat!!!
No a na pátek jsme měli již delší dobu naplánovanou návštěvu Dětského dopravního hřiště v Jihlavě. Takže tento den se jmenoval Den cyklistických rukavic.
3. 4. 2023 – Milan Ošmera – Show pro školy
Již poněkolikáté k nám zavítal žonglér MILAN OŠMERA. Opět měl připraveno artistické představení, které je speciálně upraveno pro děti v základních školách. Zábavnou a netradiční formou předvedl dětem celou řadu žonglérských kousků nejen s míčky, ale i s kruhy a kužely. O chvíli později děti obdivovaly kuchaře točícího najednou s deseti porcelánovými talíři i odvážnou paní učitelku Danu Maralíkovou, která mu talíře házela. Artistické umění s obručí si vyzkoušeli i Jan Mikolajek a Katka Čechová z naší třídy. Letos měl s sebou Milan Ošmera i zahraniční hosty, a tak jsme velkou část vystoupení všichni obdivovali hostující artistku Carmen.
17. 3. 2023 – Matematický klokan – kategorie Klokánek
I letos se konala mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan. Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 6 kategorií: Cvrček (2. – 3. třída ZŠ), Klokánek (4. – 5. třída ZŠ), Benjamín (6. – 7. třída ZŠ), Kadet (8. – 9. třída ZŠ), Junior (1. – 2. ročník SŠ) a Student (3. – 4. ročník SŠ). Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, obvykle v pátek ve třetím březnovém týdnu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší soubor testových úloh ve stanoveném čase, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku takový počet bodů, kolik je v kategorii úloh.
Máme velikou radost, že kategorii Klokánek vyhrál náš žák 4. B Jan Mikolajek. Ve výsledkové listině tedy předběhl kromě čtvťáků i všechny páťáky!!! Obrovská gratulace!!! 😊
9. 3. 2023 – Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě – HVĚZDOLET
Ve čtvrtek 9. 3. 2023 jsme po báječné besedě s paní spisovatelkou Klárou Mayerovou zavítali ještě do OGV na dolním Masarykově náměstí v Jihlavě. Mezigenerační tvořivý projekt představoval výhradně díla ze sbírek OGV. Mezi vystavenými obrazy jsme mohli číst i známá jména jako Olbram Zoubek, Ladislav Novák nebo Míla Doležalová. Název výstavy Hvězdolet odkazoval na ústřední obraz od Dobroslava Folla z roku 1966. Toto abstraktní, velkoformátové dílo svým názvem i námětem mělo podporovat návštěvníky v jejich fantazii a kreativitě, která byla hlavním tématem výstavy. Děti si tak v prostorách galerie vytvořily vlastní malá dílka, z kterých pak ve své třídě instalovaly pěknou nástěnku.
9. 3. 2023 – Beseda s Klárou Mayerovou v jihlavské knihovně
Jihlavská knihovna pozvala náš čtenářský kroužek a 4. B na besedu s paní spisovatelkou a ilustrátorkou Klárou Mayerovou. Ve čtvrtek 9. 3. jsme se tedy seznámili s knihou Kdy má králík bobky. Knížka spojuje text, ilustraci a komiks do formátu, který nemá v naší ani světové literatuře obdoby. Dozvěděli jsme se, že je určená především dětem od osmi let a dospívajícím, ale začíst se do ní prý může i dospělý. Zkrátka každý, kdo si kdy přinesl (nejen) ze školy domů nějaký ten šrám na duši. Je to totiž kniha o tom, jak bojovat králíkem proti šikaně.
Na svém facebooku Klára napsala:
„Dneska jsem byla v Městské knihovně Jihlava hned na dvou besedách s dětmi z okolních základních škol. Představila jsem jim Kdy má králík bobky a popovídala si s nimi o šikaně a o tom, jak proti ní bojovat (ať už králíkem anebo jinak)… a musím říct, že jsem si zase připomněla, proč se tohle téma vyplatí s dětmi otevírat.
Nikdy mě nepřestane fascinovat, že zážitky staré pětadvacet let tolik rezonují se současnými dětmi a jejich vlastními prožitky. A to ani nemluvím o tom, že se navíc musejí potýkat i s kyberšikanou. I proto jsem se dneska poprvé rozhodla na besedě otevřít i tohle téma. Jako vždycky silný a úžasný zážitek a děkuji za něj.“
Zajímavé a skvělé také bylo, že se besedy zúčastnil i sám nakladatel pan Josef Kodet, který měl několik výtisků s sebou. Udělal nám super cenu a knihu jsme si mohli na místě zakoupit a hned si ji nechat od paní spisovatelky podepsat.
Víte, že nakladatelství ALTENBERG sídlí přímo v Jihlavě ve Starých Horách?
27. 2. 2023 – Beseda spojená s autorským čtením
V pondělí 27. 2. se ve škole v Lukách nad Jihlavou konala pro žáky třetích a čtvrtých tříd beseda s panem spisovatelem Josefem Benešem spojená s autorským čtením. Během besedy žáci zhlédli film o výrobě knihy Meďan a Koumen na zatopené planetě. Bylo zde zachyceno 15 činností výroby od tisku až po závěrečnou kompletaci knížky v knihárně. Pan Beneš nám vysvětloval, že celobarevného tisku je dosaženo spolutiskem čtyř základních barev: modré, červené, žluté a černé. Tiskne se na moderních strojích, které jsou sestaveny z několika věží. Jednotlivé stránky knihy se netisknou každá zvlášť, ale na velké tiskové archy. I ten nám pan spisovatel ukázal. Dále nám vysvětlil, jak vzniká obálka knihy, ořez, šití…
Děti zhlédly také krátké video o tom, jak se maluje obrázek od čistého papíru po finální kresbu. Pan spisovatel dětem průběžně odpovídal na dotazy, vysvětlil jim, z čeho se skládá kniha, a objasnil pojmy jako je kapitálek, předsádka, lacetka… Ukázal zaujatým posluchačům originální ilustrace ke knize a přečetl úryvek.
Dozvěděli jsme se i takovou zajímavost, že první díl Meďana a Koumena pokřtila v Bystřici nad Pernštejnem rychlobruslařka Martina Sáblíková a stala se tak kmotrou knihy. A český spisovatel a básník pro děti Jiří Žáček se vyjádřil, že dobrodružství Meďana a Koumena jsou zajímavá, překvapivá, vymyšlená s fantazií a pořád se tam něco děje. Dovede si knihu představit jako animovaný seriál, a tak se možná jednou dočkáme i filmového zpracování.
Myslíme si, že beseda byla pro děti velkým přínosem a nevšedním zpestřením běžných hodin literární výchovy. Byla také příjemným připomenutím přísloví: Březen – za kamna vlezem. A za kamna jedině s knihou! Březen je totiž měsícem knih a čtenářství.
17. 2. 2023 – Návštěva v 1. A
V pátek 17. 2. jsme navštívili 1.A s připravenou pohádkou O třech prasátkách.
Kačenka Ďásková prvňáčkům nejprve celou pohádku krásně přečetla. Následovalo pásmo zveršovaného dílka z leporela, které čtvrťáci zpaměti přednesli. Poté si prvňáčci vybrali každý svého učitele z řad čtvrťáků a naučili se společně celou textovou pasáž zpaměti. Následoval přednes prvňáčků.
Tobiášek Mátl ve funkci učitele pak prvňáčkům rozdal pracovní listy s hledáním rozdílů na dvou shodných obrázcích a u druhého úkolu s dětmi diskutoval nad obrázkem s nesmyslnými prvky v pohádce: Co do pohádky O třech prasátkách nepatří?
Na dalším pracovním listě si prvňáci spojili čísla 1 – 20 a vzniklo jim prasátko, které si vybarvili.
Na rozloučenou jsme si formou karaoke zazpívali rozvernou písničku Tři čuníci jdou…
29. 1. – 3. 2. 2023 – Lyžařský výcvikový kurz
Chtěla bych moc poděkovat, že nám škola umožnila jet na lyžařský výcvikový kurz na Svratku. Byla jsem moc nadšená, že jsem se konečně mohla naučit na lyžích. Na hotelu to bylo super. Společně jsme se navštěvovali na pokojích se 4.B a 4.A. Také jsme se domlouvali na večerní programy. V každé skupině v dětském koutku jsme si pak řekli, kdo co vymyslel. Na pokojích jsme museli mít uklizeno. Každý den nám pokoj učitelé hodnotili. Kdo dostal nejvíc bodů, dostal sladkou odměnu. Hotel Svratka byl moc pěkný. Nejvíce se mi líbil bazén, ve kterém jsme se pořádně vyřádili. Na hotelu dobře vařili. K večeři jsme měli jednou dobré buchtičky s krémem. Na oběd maso a omáčku s těstovinami. Na snídani byly pomazánky. Po snídani jsme vždy dostávali svačinky na lyžák. Ty byly místo obědu, protože oběd jsme měli až jsme se vrátili ze sjezdovky. Lyžovali jsme na sjezdovce v Hlinsku a jeden den jsme byli na Harusáku u Nového Města na Moravě. V Hlinsku byl bufet s dobrými hranolky a s vynikající horkou čokoládou. Předposlední den jsme měli disco se žáky ze ZŠ Březinova. Tancovali jsme just dance. To znamená, že se tancuje podle nějakého člověka a hraje k tomu písnička. Jsem ráda, že mi rodiče dovolili jet se školou na lyžák. A moc děkuji i učitelům a spolužákům, že jsme si užili takový krásný školní zážitek. Už se těším na další lyžák.
za účastníky 4. tříd
Tereza Mašátová 4. B
Výtvarná soutěž ke 130 letům Jihlavských listů
Žáci 4. B zareagovali na tuto výzvu Jihlavských listů:
Jihlavské listy, nejstarší české noviny, oslaví v sobotu 10. 12. rovných 130 let.
A aby byla oslava pořádná, připravili jsme si pro vás, naše čtenáře, hned dvě narozeninové soutěže. Pro malé i velké. Děti jsme vyzvali, aby nám nakreslily narozeninové přání.
Takže, děti, chopte se tužky, pastelek, barviček a namalujte nám krásné narozeninové přání. Připraveny za to pro vás máme parádní odměny.
„Nachystány máme volné vstupenky pro celou rodinu do Parku Mirákulum, Rodinného parku Robinson, čokoládové balíčky, dětské knížky…,“ přibližuje Eva Krpálková.
Z 13 vybraných a vyhodnocených soutěžících byli hned dva naši čtvrťáci, a to Tomášek Svoboda a Patrička Bauerová. Pro zasloužené odměny si se svými rodiči zajeli v úterý 29. 11. přímo do redakce Jihlavských listů do Jihlavy.
Gratulujeme!!!
25. 11. 2022 – Rozsvícení vánočního stromu a zpívání s Magdou Malou
Děti z 1. stupně pod vedením paní učitelky Aleny Pohankové si nacvičily písničky, které si v rámci programu zahájení adventu v Lukách zazpívaly společně s Magdou Malou ve stanu za zdravotním střediskem. Určitě si to všichni náramně užili.
11. 10. 2022 – Dětské dopravní hřiště v Jihlavě
V úterý 11. 10. jsme se čtvrťáky navštívili Dětské dopravní hřiště v Jihlavě. Celý areál prošel kompletní přestavbou, která byla dokončená v září 2020. Na děti tedy čekalo perfektní zázemí a výborní učitelé dopravní výchovy.
Dopravní výuka spočívala jak v teoretické části, kde se děti naučily základní pravidla provozu na pozemních komunikacích pro cyklisty i chodce, tak zejména v praktické části, kde si názorně vyzkoušely naučené vědomosti, zdokonalovaly si jízdu na kole, a především získávaly správné návyky, jež jsou nutné pro bezpečný provoz na komunikaci.
Počasí nám také přálo, takže děti odjížděly domů nadmíru spokojené a den si jaksepatří užily.
21. 9. 2022 – Den prevence dětských úrazů v tělocvičně
Oblastní spolek Českého červeného kříže ve Žďáře nad Sázavou uspořádal pro žáky 4. tříd akci v rámci projektu Kraje Vysočina “ Prevence dětských úrazů na
základních školách v kraji Vysočina“. Pro děti byl připravený tříhodinový program formou stanovišť a her, kde se děti učily základy první pomoci, jak předcházet nebezpečným situacím, poznávaly jedovaté rostliny, seznámily se s prací hasičů, prohlédly si hasičské vozidlo atd.
20. 9. 2022 – ZOO Jihlava PodpoVRCH – Voda kolem nás
V rámci předmětu přírodovědy jsme navštívili vzdělávací centrum PodpoVRCH v ZOO Jihlava. Vybrali jsme si téma Voda kolem nás. Program byl věnován vodě na Zemi, děti si demonstrovaly koloběh vody prostřednictvím simulační hry, ukazovaly si způsob závislosti člověka i živočichů na vodě. Druhá část programu probíhala v areálu ZOO u výběhů vodních zvířat s odborným komentářem a výkladem lektorky. Děti se zastavily i u výběhu jeřába mandžuského, jehož jsme již pátým rokem adoptivními rodiči. Příjemně strávený den s netradiční výukou si ovšem někteří žáci spletli s odpočinkovým výletem a nechtěli pochopit, že tam tentokrát nejsme kvůli nákupům. Včasný odchod ze zoologické zahrady na linkový autobus se nám poněkud zdramatizoval zbytečným úprkem, který někteří odnesli zabláceným oděvem a paní učitelka při něm málem „vypustila duši“.
6. 9. 2022 – Bloková výuka – Multikulturní výchova
Žáci se po dlouhém odloučení po letních prázdninách opět setkávají v kolektivu. Vzájemné shledání je pro ně velmi pozitivní a plné očekávání. Jednou z novinek je nástup ukrajinských žáků do některých tříd naší školy. V první části programu se děti seznámily s tématem Kulturní rozmanitost – národnostní menšiny v ČR prostřednictvím zábavných úkolů na pracovních listech. Druhá část programu měla charakter výtvarného workshopu, který vycházel z tradic národnostních menšin v ČR. Děti zhlédly národní ukrajinskou pohádku Rukavička a vyřešily si několik zajímavých kvízů (např. Co víš o Ukrajině? Falešní přátelé – slovenština atd.), seznámily se také se současnou ukrajinskou spisovatelkou a výtvarnicí Oksanou Bula a jejími knihami pro děti o tukonech, kouzelných bytostech, které se starají o les a zvířata.
Beseda s paní spisovatelkou Danielou Krolupperovou
Děti z čtenářského kroužku a úspěšní řešitelé čtenářské soutěže „Březen měsíc knihy – čtení se mi líbí“ strávili 19. 5. příjemné čtvrteční odpoledne v jihlavské knihovně. Paní knihovnice dětského oddělení jim kromě očekávaného vyhodnocení soutěže zorganizovaly také besedu s paní spisovatelkou Danielou Krolupperovou.
Moc ráda bych zde vyjádřila i jménem dětí velké poděkování paní Jaroslavě Mátlové za dlouholetou aktivní spolupráci se čtenářským kroužkem. Velmi si vážíme všech akcí, s kterými na nás při své práci v jihlavské knihovně pamatuje.
Pytlácká stezka
Myslivecké sdružení Luka nad Jihlavou připravilo pro žáky naší základní školy ve dnech 19. a 20. 5. 2022 „Pytláckou stezku“. Pytlácká stezka se uskutečnila formou připravených stanovišť zaměřených na znalosti především o lese. Žáci se například učili poznávat zvuky a stopy zvířat žijících v lese, jehličnaté a listnaté stromy a jejich plody, stříleli z kuše na jelena ze slámy a mnoho dalšího. Připravena byla pro ně i ukázka sokolnictví. Spojení pobytu na čerstvém vzduchu, nádherného počasí a získaných znalostí v dětech posílilo zájem o okolní přírodu a udělaly další pokrok ve vzájemné spolupráci v rámci třídního kolektivu. Na konci pytlácké stezky na nás všechny čekala odměna v podobě opékaného párku na grilu s chlebem a jablkem v prostorách tábora Radost. Žáci si tento den velmi užili a za to patří velké poděkování myslivcům z Luk.
Exkurze – Biofarma DoRa
Děti z celého 1. stupně navštívily ke konci dubna Kozí farmu – Dvůr Ratibořice. Je to biofarma, která funguje v systému ekologického zemědělství. V současné době chovají okolo 800 koz. Je to bezrohé bílé krátkosrsté plemeno. Pro kozy si zde pěstují sami krmivo a kozí mléko zpracovávají ve vlastní mlékárně. Paní průvodkyně provedla děti po všech stájích, pověděla jim o provozu kozí farmy a postupu zpracování kozího mléka. Velkým zážitkem byla ukázka automatizovaného dojení koz. Kozy jsme si mohli i nakrmit a poté následovala ochutnávka jogurtového nápoje z kozího mléka. Pak jsme měli možnost nakoupit si výrobky z kozího mléka, např. kosmetiku, jogurty, sýry, kefíry, pomazánky a další. Někteří z nás ke kozím výrobkům přistupovali s lehkou nedůvěrou, ale nakonec jsme z kozí farmy odjížděli s přesvědčením, že kozí mléko patří mezi zdravé a chutné superpotraviny. Následující dny po exkurzi si děti ověřily získané vědomosti z ekologického farmářství pomocí zábavného kvízu.
Soutěž k Březnu – měsíci čtenářů
Třídní měsíční čtenářskou soutěž jednotlivců z 3.B za využití 111příběhů s hádankou
od paní spisovatelky Olgy Hejné vyhráli:
1.– 2. Marek BAJER a Kačka ĎÁSKOVÁ, 42 bodů
3. Honzík MIKOLAJEK, 37 bodů
4. Anička CHOCHOLOVÁ, 35 bodů
5. Lili KREJČÍ, 28 bodů
Na dalších místech se nacházejí:
6. Bartík BRUNA, 23 bodů
7. – 8. Terezka MAŠÁTOVÁ a Tomáš DOŠEK, 21 bodů
9. Adrianka PYTLÍKOVÁ, 17 bodů
10. Tobiáš MÁTL, 14 bodů
11. – 12. Štěpán MUSIL a Kryštof ŠEBESTA, 11 bodů
13. Štěpán KOLOUCH, 10 bodů
14. Tomáš SVOBODA, 9 bodů
15. Patrička BAUEROVÁ, 7 bodů
16. – 17. Katka ČECHOVÁ a Leonka ŠKRABALOVÁ, 5 bodů
Deniska POSPÍCHALOVÁ a Verunka ZIMOLOVÁ, nezúčastnily se.
Beseda o Africe
V pondělí 28. 3. 2022 k nám do školy zavítal náš bývalý žák Václav Kolouch, aby třeťáčkům povyprávěl o svém studijním pobytu v Keni. Naši žáci se toho dozvěděli spoustu o způsobu života a školní docházce keňských dětí. Vašek poutavě vyprávěl, podělil se s námi o své neuvěřitelné zážitky a ochotně odpovídal na všechny položené otázky.
MATEMATICKÝ KLOKAN – kategorie CVRČEK
Matematický klokan je mezinárodně koordinovaná matematická soutěž původem z Austrálie, která se v současnosti organizuje cca ve 100 zemích světa. V České republice je vyhlašovatelem soutěže Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
V pátek 18. 3. řešili úkoly této soutěže i žáci naší školy. V kategorii CVRČEK (2. a 3. ročník) obsadili všechna tři první místa žáci naší třídy! První byl Marek BAJER, druhá Anička CHOCHOLOVÁ a třetí Patrička BAUEROVÁ. Gratulujeme!!!
Krabice od srdce – pomoc ukrajinským dětem
Rodiče se svými dětmi projevili neskutečnou spolupráci při vyhlášení mimořádné sbírky na pomoc ukrajinským dětem utíkajícím před válkou.
Společně s dětmi ve třídě se nám podařilo během jediného týdne naplnit a připravit k odvozu v pátek 18. 3. neuvěřitelných 14 „Krabic od srdce“!!!
Celou akci jsem zdokumentovala na několika obrázcích, které můžete najít ve fotogalerii.
Březen – měsíc čtenářů
Březen jako Měsíc knihy se slaví od roku 1955. Po dlouhá desetiletí vždy věnován knihám a čtení. Je to tedy naše nejstarší a tradiční kampaň k podpoře četby a čtenářství. Na přelomu tisíciletí se knihovny připojily ke kampani Březen – měsíc internetu a využily tento měsíc k propagaci nového média a nových služeb knihoven s ním spojených, přičemž se nikdy nezapomínalo ani na propagaci knihy a čtení. Po několikaleté přestávce byl pak přijat návrh na změnu zaměření březnové kampaně. První Březen – měsíc čtenářů (BMČ) proběhl v roce 2009. Od té doby probíhá kampaň každoročně.
V naší třídě si BMČ denně připomínáme hned dvěma aktivitami.
Každé ráno na nás čeká na nástěnce soutěžní čtenářský úkol, který můžeme vyřešit během kterékoliv přestávky. Lísteček se správnou odpovědí potom vhodíme do sběrné dózy a paní učitelka nám naše odpovědi do druhého dne vyhodnocuje. Na konci měsíce budou nejlepší čtenáři – řešitelé odměněni pěknou knížkou.
Druhou akcí je spolupráce s jihlavskou knihovnou, která vyhlásila v rámci BMČ soutěž Čtení se mi líbí. Každý týden nám knihovna představuje dva spisovatele formou letáčků a paní učitelka připraví autorskou výstavku knih. Naším úkolem je potom vyřešit malé pracovní listy s úkoly. Na každého účastníka čeká sladká odměna a ti nejlepší budou na závěr oceněni.
Plavecký výcvik 25. 2. 2022
Plavecký výcvik bývá již tradičně zařazován do výuky v rámci tělesné výchovy. Těchto kurzů se vždy účastní žáci a žákyně 3. a 4. tříd. Jsme moc rádi, že jsme v letošním školním roce mohli plavecký výcvik plně absolvovat bez omezení. Poslední dvoulekce “čtvrťáčků a třeťáčků “ (3.B) proběhla v pátek 25. 2. 2022. Zájemci ukázali své dovednosti a změřili své síly v závodech. Na samý závěr obdrželi tři nejlepší plavci a plavkyně diplom a každý si odvezl zasloužené “mokré vysvědčení”.
Výsledky děvčata:
1. místo – Elena Plhoňová
2. místo – Denisa Poláková
3. místo – Vendula Koumarová
Výsledky chlapci:
1. místo – Tobiáš Mátl
2. místo – Nikolas Dvořák
3. místo – Jakub Šimáček
Tematické vyučování 21. 2. 2022 – MASOPUST
Letošní školní rok jsme období masopustu oslavili na naší základní škole tematickým vyučováním na téma Masopust. Každá třída na 1. stupni si připravila na poslední únorový týden svůj vlastní program. Společné tradiční karnevalové veselí ve školní tělocvičně se sice nekonalo, ale i tak bylo o dobrou zábavu dobře postaráno. Děti se dozvěděly o zvyklostech masopustu, o masopustním průvodu a tradičních maskách, se kterými se můžeme setkat. Hodiny matematiky, českého jazyka, výtvarné výchovy, ale i prvouky se staly centrem pro karnevalové učení. Nechyběly masopustní hry, hádanky, křížovky, slovní příklady, výroba masek i masopustní bojovka s úkoly zaměřenými na tradice, zvyky a pranostiky spojené s obdobím masopustu. Vše si děti zaznamenávaly do masopustního sešitku, který jim zůstal na památku.
Vánoční besídka
Poslední školní den před vánočními prázdninami byl věnován vánočnímu rozjímání. Děti si připravily nadílku vánočních dárků pro své kamarády, zhlédli jsme film natočený podle naší společné četby Děti z Bullerbynu, hrály se společenské hry, malovalo se, ochutnávalo se vánoční cukroví.
Výukový program – Hvězda nad Betlémem
Ve čtvrtek 16. 12. 2021 za námi do třídy přišla katechetka Mgr. Ludmila Krčálová s výukovým programem Hvězda nad Betlémem.
Školní výlet – Staročeské Vánoce
V úterý 7. 12. 2021 jsme na Balinách s dětmi prožili Vánoce z doby, kdy Štědrý den nebyl o hromadě dárků pod stromečkem, kdy to byl den opředený tajemstvím a věštěním, den spjatý s dodržováním rituálů. Připomenuli jsme si tradice našich předků a vyrobili vánoční zvykoslovný předmět.
Tematické vyučování – Podzim – 11. 10. 2021
Celý pondělní den 11. 10. jsme ve 3. B věnovali podzimu.
Děti se nejprve zamyslely nad tím, co se jim jako první vybaví, když uslyší slovo PODZIM. Vytvořili jsme si na tabuli myšlenkovou mapu, ke které jsme se po celý den vraceli.
V první hodině jsme se věnovali slohu, podzimnímu fantazírování. Děti měly za úkol dokončit příběh „Jak to bude dál…“
Ve čtyřčlenných skupinkách pak pomocí házecích kostek a předlohy tvořily zábavné věty o podzimu.
Ve třetí hodině jsme se při běhacím diktátě přesouvali až na chodbu a snažili jsme se pracovat ukázněně a potichu, abychom nerušili ostatní třídy na patře. Přečetli jsme si potom společně ve třídě spoustu pěkných podzimních vět, které jsme na chodbě ulovili.
Pak nastala chvíle, kdy se nám venku již oteplilo a sluníčko osušilo mokrou trávu, a proto jsme se vydali na školní zahradu, kde jsem si proběhli podzimní stezku. V tajence nám vyšlo: Když dne ubývá, zimy přibývá.
Dvě poslední hodiny věnovaly děti výrobě podzimních plakátů s odletem vlaštovek do teplých krajin.
Týden knihoven a podpora čtenářství – říjen 2021
První týden v říjnu již tradičně probíhá akce Týden knihoven. My jsem si v naší třídě na podporu čtenářství představili projekt Čtení pomáhá, pověděli si o školní žákovské knihovně a začali jsme se domlouvat na společné četbě další knihy. Tou první byla knížka Ivony Březinové – Teta to plete.
Projekt Čtení pomáhá se nám moc líbí a hodně dětí z naší třídy se již do tohoto projektu přihlásilo. Láká nás díky správně vyřešenému kvízu po přečtení knihy obdržet kredit 50 Kč a vybírat charitu, kam vydělané peníze poslat.
Bloková výuka – Sociální interakce – 7. 9. 2021
V úterý 7. 9. proběhla na naší škole bloková výuka na téma Sociální interakce.
Žáci se po dlouhém odloučení po letních prázdninách opět setkali v kolektivu a navíc se seznamovali s novou paní učitelkou třídní. Vzájemné shledání pro ně tedy bylo velmi pozitivní a plné očekávání. V prostředí třídy jsme si uvědomovali svou sounáležitost při vyprávění nad mapou našeho městyse na interaktivní tabuli. Vyhledávali jsme si a ukazovali si svá bydliště, plánovali jsme vycházku obcí. Děti se shodly, že by se rády podívaly, kde bydlí všichni jejich spolužáci i jejich nová paní učitelka třídní. Při našem putování jsme zapojili různé hry a aktivity pro podporu dobrých vztahů, aby se všichni ještě lépe poznali a aby spolu ve třídě dobře vycházeli.
Počasí nám přálo, a tak jsme ten den naší obcí nachodili pět a půl kilometru. Jen k Bartíkovi do Otína jsme se nedostali. To už by bylo opravdu na celodenní výlet. Takže, Bartíku, k vám až někdy příště!
Bloková výuka – 2. 9. 2020
Druhý den nového školního roku se žáci 2.B, v rámci Blokové výuky na téma “ Psychohygiena“ ,znovu seznamovali a posilovali kamarádské vztahy formou her. Zkoušeli si, jak zvládat strach a neklid formou relaxačních cvičení. Žáci prezentovali svoje zážitky s prázdnin a v průběhu dne zhodnocovali svoje pocity – emotikony.
Pasování na čtenáře – 29. 9. 2020
Již tradiční “ Pasování na čtenáře “ proběhlo v knihovně, kde žáci předvedli své čtenářské schopnosti. Paní knihovnice každého pasovala za čtenáře svým pasovacím mečem a předala diplom malého čtenáře, záložku a průkazku do knihovny.