Stránky třídy 5. A

září 

4.9. 2023 v 7.30 ve třídě, doneste si přezůvky, fólie na dokumenty A4 – např. omluvný list, psací potřeby

5.9.-7.9. – třídnické práce, odchod na oběd ve 12,05

od 8.9. – výuka dle rozvrhu

11.9. – zahájení výuky náboženství

27. 9. – Bike představení – na hřišti od 10:00, při nepřízni počasí konání v tělocvičně

28.9. 2023 státní svátek

29.9.2023 ředitelské volno

říjen

18.10. – PodPovrch Jihlava – program Biomy – 4.vyuč. hodiny

26. – 27. 10. – podzimní prázdniny

30.10. třídní schůzka od 16hodin – odpolední výuka odpadá

  • Kmenová učebna se nachází v prvním patře školy.
  • Třídní učitelkou je Mgr. Jaroslava Dörrerová.
  • Ve třídě je celkem 19 žáků – z toho 11 chlapů a 8 dívek.
předmět vyučující
Český jazyk a literatura Mgr. Pavla Dvořáková
Anglický jazyk Mgr. Michaela Emmerová
Matematika Mgr. Lucie Hloušová
Informatika Mgr. Jaroslava Dörrerová
Vlastivěda Bc. Josef Zimola
Přírodověda Mgr. Jaroslava Dörrerová
Hudební výchova Mgr. Alena Pohanková
Výtvarná výchova Mgr. Edita Plíhalová
Tělesná výchova Mgr. Libor Kucza
Pracovní činnosti Mgr. Jaroslava Dörrerová
předmět vyučující
Náboženství Mgr. Ludmila Krčálová
Pedagogická intervence Mgr. Markéta Čermáková

Školní výlet (Blaník – Vlašim – Včelí svět)

Kdo by nechtěl vidět horu, ve které se skrývají pověstní blaničtí rytíři? My ano, a proto jsme se společně se 4. B vydali 14. 6. 2023 na školní výlet. Cesta začala v osm hodin ráno, kdy jsme autobusem vyjeli vstříc dobrodružnému poznávání. Trvalo asi hodinu a půl, než nás autobus vyložil na parkovišti pod horou Velký Blaník. Poté nás paní průvodkyně vedla po červené značce celkem prudkým stoupáním na vrchol hory, kde stojí rozhledna. Tam si děti mohly zakoupit různé suvenýry a občerstvení a poté jsme se po skupinkách vydali nahoru na věž. Maximální počet lidí, kteří mohou vyjít nahoru, je bohužel jen 15, proto jsme museli jít postupně, 4 skupinky jedna za druhou. Toto nás trošku zpozdilo, takže jsme se při zpáteční cestě ještě rychle „mrkli“ na Veřejovou skálu, kde podle pověsti spí blaničtí rytíři (Kvůli omezenému času neměly děti prostor na rytíře „klepat“ ani hledat vchod, což by někteří moc rádi, ani by jim nevadilo, že strávit den ve skále znamená vrátit se domů za rok.) Ve Vlašimi jsme se v zámeckém parku pouze naobědvali a vydali jsme se do Hulic do Včelího světa. Tam nám paní průvodkyně nejprve ukázala úl, dozvěděli jsme se, jak se ke včelkám chovat, a poté jsme měli čas projít si interaktivní výstavu s nejrůznějšími hrami a vyrobit si svíčku. Nejvíce si děti ale užily nakupování nejrůznějších věcí z medu (i medu), medových zonek, perníčků, lízátek… Fronta byla opravdu veliká, naštěstí je Včelí svět dostatečně zásoben. Po nákupu a občerstvení jsme se vydali na zpáteční cestu. Ke škole jsme přijeli před pátou hodinou, unavení, ale spokojení.

Pytlácká stezka

Dne 25. 5. jsme se stejně jako minulý rok vydali po „Pytlácké stezce“. Odcházeli jsme ráno v devět hodin ze školy, trasa tam vedla po silnici okolo zámku. Při příchodu ke stanovištím jsme chvilku čekali, než úkoly splní třída před námi. Co se týče znalostí, myslím, že nejtěžší bylo pro děti první stanoviště, kde měly poznávat stromy podle listů. Na dalších stanovištích pak poznávaly zvířata, ptáky, naučily se leccos o lese, zastřílely si z kuše a musely míčky nakrmit králíka. Poté se posilnily buřty, chviličku jsme si odpočinuli a vydali se na zpáteční cestu. Cesta zpátky vedla po louce, což některé inspirovalo k „lítání“ v trávě. Na konci cesty jsme se zastavili na zmrzlinu u pana Koloucha. Akce se opravdu vydařila.

Bloková výuka Planeta Praha (3. 5. 2023) aneb V hlavní roli zvířátka

Ve středu 4. 5. jsme si nemuseli brát do školy učení, čekala nás totiž bloková výuka na téma “Planeta Praha”. Hned na začátku první hodiny jsme zamířili do louckého kina, kde jsme zhlédli dokumentární film o tom, že i ve velkoměstě dokážou žít zvířata společně s lidmi.  

Po návratu do školy jsme si o filmu povídali (Paní učitelka z nás dostala velké množství informací, na které jsme si vzpomněli.), udělali si malý kvíz (Dopadl velmi dobře.) a poté jsme dostali za úkol napsat několik vět o filmu a k textu namalovat obrázek zvířátka, které se nám nejvíce líbilo. Zvítězil kos černý, který už ale úplně černý není, roztomilý plch a pozadu nezůstala kupodivu ani ropucha.   

Bloková výuka se všem líbila, hodně tomu dopomohlo i to, že si tento den nikdo nemusel brát do školy učení. 😊  

 

Aprílový týden 17. 4. – 21. 4. 2023

Aby si děti užily při učení také zábavu, připravili jsme si pro ně na prvním stupni „Aprílový týden“.

Žáčci 4. A si měli v pondělí přinést do školy (legrační) pokrývku hlavy. Učit se s čepicí na hlavě není špatné, ne nadarmo se totiž říká „mít pod čepicí“. Jestli čepice pomohly k lepším známkám, to asi nezjistíme, ale děti učení se s čepicemi na hlavách bavilo. Ne všichni si však na čepici vzpomněli, vzali si tedy na pomoc čepice z šatny.

V úterý jsme měli „Den naruby“. V tento den si praváci vyzkoušeli psát levou rukou, leváci pravou (Víte, že na tabuli se píše opačnou rukou lépe než do sešitu? Je to ověřeno, vyzkoušely si to děti i paní učitelka.), napsali si na cedulku své jméno pozpátku (Takovéto vyvolávání ovšem není pro učitele žádná sranda.), mohli sedět na židli opěrátkem dopředu, mohli žvýkat nebo mít lízátka, a protože jsou to hlavičky, sami vymysleli pozdrav zády (viz foto). 🙂

Ve středu jsme měli „Den barevný“. Děti mohly přijít oblečeny do školy od hlavy k patě ve své oblíbené barvě, což se některým opravdu povedlo. Měli jsme ve třídě růžovou, fialovou, puntíkovanou, zelenou, modrou, šedou i černou. O přestávce si pak děti mohly pouštět písničky na přání a někteří si na ně i zatancovali. 🙂

Čtvrtek byl „Dnem bez aktovek“. Děti si měly přinést učení v něčem jiném než v aktovce. Nápady byly opravdu zajímavé. Tašky přes rameno, sportovní tašky, igelitky, s těmi se sice do školy nechodí, ale do obchodu byste takto určitě jít mohli. Měli jsme ovšem i kufřík na kolečkách, malou plastovou popelnici, proutěný košík a dokonce i krabici od pracího prášku. Ve třídě to dnes vypadalo opravdu nezvykle. 🙂

Kdy jindy si můžete vzít do školy svého oblíbeného (obrovského) plyšáka než v týdnu, který se nazývá „aprílový“. Děti to pojaly opravdu zodpovědně a některé si přinesly plyšáky i tři. Plyšáci s nimi seděli v lavici a na lavici a pomáhali s učením. 🙂 K plyšákům se určitě hodí svačinka s ovocem či zeleninou, takže jsme tento den pojali i jako den se zdravou svačinkou. Co na tom, že někdo měl cibuli v housce s masem? Hlavně, že tam byla ta cibule… Den s plyšáky jsme si všichni užili, dokonce natolik, že se plyšová zvířátka občas i proletěla. A tímto dnem nám na prvním stupni skončil „Aprílový týden“.

Dopravní hřiště 4. 4. 2023

Přes nepřízeň počasí se děti ze 4. A vydaly po necelém půlroce opět do Jihlavy na dopravní hřiště (tentokrát v plném počtu), aby se pokusily získat díky svým vědomostem průkaz cyklisty.  Vzhledem k tomu, že téměř všichni jsou už „ostřílenými cestovateli“, proběhla cesta naprosto hladce. Na rozdíl od minulé návštěvy strávily děti hodně času opakováním teorie z podzimu (a pamatovaly si toho opravdu hodně), poté si s panem instruktorem vyzkoušely společně jeden test a nakonec se pokusily test zvládnout samy. Verzí bylo celkem deset, a proto nemělo nejmenší smysl koukat k sousedovi, jestli to má stejně, protože ten měl zadání úplně jiné. Musím říct, že otázky i probíraná látka byly opravdu těžké, za některé úkoly typu „kdo na křižovatce pojede druhý“ atd. by se nemusely stydět ani autoškoly. Poté si pan instruktor testy vybral a šlo se jezdit. Venku byla chvílemi zima, občas sice vysvitlo sluníčko, ale moc nás nezahřálo. Děti nasadily helmy, dostaly kola a jely si vyzkoušet pravidla silničního provozu v praxi. Musím je pochválit, tentokrát už téměř nikdo nevjel do jednosměrky a celkově bylo prohřešků daleko méně. Nejezdilo se nijak dlouho, ale bylo vidět, že někteří se po tříhodinovém „učení“ potřebují vyřádit. Po uklizení kol jsme se dozvěděli, kolik dětí úspěšně složilo test. Bylo jich jedenáct, což je prý při dnešní obtížnosti testů naprosto parádní výsledek – však paní učitelka je také na svou třídu opravdu pyšná. Následovalo předávání průkazů, každý ještě dostal maličkost na kolo, rozloučili jsme se a šli jsme na autobus. Jeho zpoždění bylo asi jediným mráčkem na dnešním cestování, ale i to jsme v pořádku přežili a při té příležitosti se ukázalo, že největším „zmrzlíkem“ je zřejmě paní učitelka. 🙂

18. 10. 2022 – Dopravní hřiště Jihlava

Dne 18. 10. jsme se vydali autobusem do Jihlavy na dopravní hřiště. Cesta byla klidná, děti ze 4. A jsou už zdatnými cestovateli. Po příchodu na hřiště si děti nejprve poslechly teorii , např. jak má vypadat správná výbava kola, jaké máme druhy dopravních značek atd. Poté se posilnily svačinou a vydaly se na hřiště. To si nejdříve celé prošly, aby věděly, kde je co čeká, pak dostaly kola a vyjely. Všichni se zdatně potýkali se semafory, s předností zprava, občas vjeli do „jednosměrky“ z opačného směru, ale žádný učený z nebe nespadl. Dokonce i počasí, na které jsme měli při akcích smůlu, se vydařilo. Další návštěva dopravního hřiště čeká čtvrťáky na jaře, kdy se budou pokoušet o průkaz cyklisty.

21. 9. 2022 – Den prevence dětských úrazů v tělocvičně

Oblastní spolek Českého červeného kříže ve Žďáře nad Sázavou uspořádal pro žáky 4. tříd akci v rámci projektu Kraje Vysočina „Prevence dětských úrazů na základních školách v Kraji Vysočina“. V tělocvičně byl pro děti připraven tříhodinový program, ve kterém se ve skupinkách střídaly na připravených stanovištích a učily se základy první pomoci, to, jak předcházet nebezpečným situacím, poznávaly jedovaté rostliny. Navštívili nás také hasiči z Jihlavy, od kterých se děti dozvěděly spoustu zajímavých věcí a prohlédly si hasičské vozidlo zvenčí i zevnitř.

20.9.2022 – ZOO Jihlava PodpoVRCH – Voda kolem nás

 Program Voda kolem nás, jež žáci absolvovali ve výukovém centru PopdoVRCH v jihlavské zoo, byl věnovaný vodě na Zemi a demonstroval koloběh vody prostřednictvím simulační hry. Ukazoval způsob závislosti člověka i živočichů na vodě. Část programu proběhla v areálu zoo u výběhů vodních zvířat a v pavilonu tropickém, asijském, kočičích šelem a haciendě Escondido. Poté si děti prošly společně s pedagogickým dozorem i africkou savanu a některé si na památku zakoupily i nějaký ten suvenýr. Ačkoli bylo chladněji než v letních měsících, přesto mnoho zvířat bylo k vidění ve výbězích, neboť jim toto přeprškové a chladnější počasí vyhovovalo více než letní úmorná vedra. Velkou radost dětem udělalo, když mohly vidět při krmení jeřába mandžuského, jehož bude naše škola adoptivními rodiči již pátým rokem. Dětem se tato výuková návštěva zoo moc líbila a pro některé byla dokonce zážitkem i jejich premiéra cestování linkovým autobusem spojené se zakoupením vlastní jízdenky.

19. 9. 2022 – Preventivní program – Stezka jinakosti

V deštivém pondělí 19. září jsme se ráno vydali do Majáku, kde nás čekal zajímavý program pojmenovaný Stezka jinakosti. Při této příležitosti si děti vyzkoušely, jaké to je být „jiný“. Ve skupinkách, do kterých byly rozděleny, si vylosovaly jedno z pěti postižení. Poté plnily různé úkoly, při nichž zjistily, že lidem, kteří jsou bez ruky, bez nohy, nemohou mluvit, neslyší, nevidí, se žije nelehce a že je důležité jim pomáhat a být ohleduplný.

6. 9.  2022 – Bloková výuka – Multikulturní výchova

Děti se po prázdninách ve škole setkaly nejen s kamarády, ale i s žáky z Ukrajiny, kteří nastupují do českých škol a učí se nejen nový jazyk, ale poznávají i nové zvyky, tradice. V rámci blokové výuky se děti nejprve seznámily s národnostními menšinami v ČR, ve skupinkách se zamýšlely nad tím, jak by se k sobě měli lidé jiných národností k sobě navzájem chovat. Zhlédly video “Jak se žilo na ukrajinské vesnici” a o životě na takové vesnici diskutovaly. Po zhlédnutí ukrajinské pohádky “Rukavička” zjistily, že části slov rozumí, poté si poslechly českou verzi. K pohádce nakreslily obrázek a vyluštily si ukrajinské názvy zvířátek. Poté řešily kvízy o zemích (Ukrajina, Slovensko) a nakonec vytvořily modrožlutou koláž.

Bloková výuka – Planeta Praha

Pracovní činnosti – čarodějnice

Aprílový týden – pátek 21. 4. (Plyšákový den s ovocem/zeleninou)

Aprílový týden – čtvrtek 20. 4. (Den bez aktovek)

Aprílový týden – středa 19. 4. (Den v oblíbené barvě)

Aprílový týden – úterý 18. 4. (Den naruby)

Aprílový týden – pondělí 17. 4. (Máme pod čepicí)

Dopravní hřiště 4. 4. 2023

Velikonoční tvoření

Přivoláváme jaro

Valentýnská přání

Vánoční besídka

Pyžamový den

Vánoční tvoření

Podzimní modelování

Halloween

Dopravní hřiště v Jihlavě (18. 10. 2022)

Podzimníčci (tvorba z přírodních materiálů v Ernestýně)

leden 2021